ŻYWA BIBLIOTEKA
Logo szkoly

ŻYWA BIBLIOTEKA

W dniu 20-go października grupa 30 uczniów i uczennic klas trzecich naszego gimnazjum udała się pod opieką p. Ewy Woźny- Nowak i p. Grzegorza Marszałka do Zespołu Szkół Politechnicznych "Energetyk", żeby wziąć udział w projekcie "Żywa Biblioteka"

Jest to akcja organizowana w ramach projektu "Międzykulturowe dziedzictwo Wałbrzycha fundamentem rozwoju miasta i jego mieszkańców" współfinansowanego ze środków Gminy Wałbrzych oraz projektu "Dialog międzykulturowy fundamentem rozwoju Dolnego Śląska" współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem lokalnym Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej, Zespołem Szkół Politechnicznych "Energetyk", Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE oraz Kolejami Dolnośląskimi S.A. Akcji patronują Rzecznik Praw Obywatelskich Pan Adam Bodnar, Prezydent Miast Wałbrzycha Pan dr Roman Szełemej, Human Library Organization oraz Sieć Żywa Biblioteka Polska.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, który umożliwia kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 roku w Danii obecnie realizowany jest w ponad 80 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

W obecnej edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu nasi uczniowie mieli szanse porozmawiać z Żywymi Książkami, czyli osobami reprezentującymi grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem takimi jak m.in. Ateista, Muzułmanin, Były Więzień, Hazardzista, Gej, Ukrainka, Trzeźwa Alkoholiczka, Osoba niepełnosprawna i skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.

Nasza wizyta w "Energetyku" była bardzo udana. Młodzież przeprowadziła wiele interesujących rozmów zdobywając cennych informacji i materiału do przemyśleń. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Żywej Biblioteki, na której na pewno będziemy obecni. GM

ag

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis