Freiberg 2018. Kolejna grupa uczniów na spotkaniu z OS "Clara Zetkin"
Logo szkoly

Freiberg 2018. Kolejna grupa uczniów na spotkaniu z OS "Clara Zetkin"

20180427 140856
 
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej z zaprzyjaźnioną szkołą we Freibergu. Uczestnicy jak zwykle powrócili do Wałbrzycha z bagażem niezapomnianych wrażeń i doświadczeń. Tym razem wszyscy mają w nogach wiele kilometrów zgromadzonych podczas zwiedzania miast Freiberga i Drezna, pobytu na zakupach i gier sportowych z niemieckimi kolegami. 


Zaraz po przyjeździe gospodarze zaprosili nas na kręgielnię, gdzie mogliśmy przełamać pierwsze lody podczas wspólnej gry i kolacji. Kolejnego dnia z rana z nietęgimi minami udaliśmy się do szkoły naszych nowych kolegów i koleżanek, by wspólnie z nimi uczestniczyć w "lekcjach". Te okazały się jednak... dobrą zabawą, podczas której wcieliliśmy się w rolę archeologów poszukujących w mieście "srebrnych" pozostałości po jego dawnych  mieszkańcach. Miasto Freiberg powstało bowiem na terenie bogatych złóż srebra, które wydobywano do lat 60-tych XX wieku. Co do znalezisk - ograniczała nas tylko nasza wyobraźnia... Z pozyskanych "skarbów" stworzyliśmy następnie prezentację swoich zdobyczy. Kolejna lekcja miała na celu znalezienie informacji na temat walut polskiej i europejskiej oraz zalet wspólnej waluty europejskiej. Przy pomocy niemieckich uczniów udało nam się wykonać bezbłędnie i to zadanie. Na lekcji języka niemieckiego pozyskiwaliśmy informacje o sobie i prezentowaliśmy je na forum. Trochę przy tym "pękaliśmy", ale zachowaliśmy zimną krew i fason. Odprężenie nastąpiło w przepięknej galerii Terra Mineralia, gdzie zorganizowano stałą wystawę minerałów ze wszystkich kontynentów. Wieczorem w sali zajęć technicznych wykonywaliśmy metalowo-papierowe konstrukcje "mostów" symbolizujące charakter współpracy i przyjaźni polsko-niemieckiej.
 
Nie lada gratką dla miłośników motoryzacji okazała się wizyta w Gläserne Manufaktur - fabryce Volkswagena w Dreźnie. Mieliśmy tam okazję zobaczyć najnowsze i najstarsze modele elektrycznych samochodów budowanych przez niemiecki koncern oraz przeanalizować proces ich produkcji. Drezno, stolica Saksonii słynie z przepięknej Starówki bogatej w barokowe budowle, stąd też nazywane jest "perłą baroku" lub "Florencją nad Łabą". Mogliśmy je podziwiać podczas wspólnego spaceru w grupach z naszymi niemieckimi kolegami.
 
Wspólne lekcje, zabawy, gry na boisku, dyskoteka, posiłki pozwoliły nam nawiązać miłe relacje z rówieśnikami z Niemiec. Towarzyszyły temu pozytywne emocje, serdeczność i... żal, że ponownie zobaczymy się dopiero za kilka miesięcy w Wałbrzychu. Stoi teraz przed nami niełatwe zadanie: przygotować wrześniowy program spotkania, który będzie równie interesujący i fajny jak ten, którym nas uraczono (UW)
 
Projekt finansowany ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
logo pnwm
 
 
Zdjęcia
 
 
20180427 105801
 
 
20180427 145602
 
20180428 100419
 
20180428 103516
 
20180428 115723
 
20180428 121649
 
20180428 134438
 
20180428 211055
Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis