DNI NIEMIECKIE W SZKOLE

DNI NIEMIECKIE W SZKOLE

Berlin 3

W okresie od października 2019 do maja 2020 r. organizowaliśmy w naszej szkole Dni Niemieckie. W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej, a jego głównym celem była popularyzacja wiedzy z dziedziny krajoznawstwa oraz szacunku dla kultury i odmienności narodów. Największym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do Berlina, która odbyła się 25 października 2019 r. Miała ona charakter objazdowy, młodzież zobaczyła najważniejsze zabytki stolicy Niemiec, a także zwiedziła budynek izby wyższej niemieckiego parlamentu i poznała zasady jej funkcjonowania.

Berlin 1

Berlin 2

Drugim etapem obchodów Dni Niemieckich w szkole było przygotowanie prezentacji multimedialnej „Mój Berlin”, w które zaangażowały się nie tylko osoby uczestniczące w wyjeździe do Berlina, ale również inni uczniowie klas VIII. Młodzież przygotowała prace na bardzo wysokim poziomie. W konkursie zwyciężyły dwie uczennice klasy 8a – Alicja Skrzyńska i Kamila Warzecha.

Ala i Kamila

Ostatni punkt programu poprzedzony został warsztatami przygotowującymi młodzież do Konkursu wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego DACH. Z powodu pandemii koronawirusa warsztaty nie mogły odbyć się w tradycyjnej formie w warunkach klasowych. Młodzież przygotowywała się do konkursu w małych grupach na podstawie zagadnień ujętych w zestaw zamkniętych pytań z dziesięciu kategorii: geografia, przyroda i środowisko naturalne, ruch i turystyka, życie codzienne ludzi, żywienie, społeczeństwo, historia, państwo i polityka, gospodarka, kultura i nauka oraz językoznawstwo. Zwyciężczynią konkursu, który odbył się 22 maja 2020 r., została Hania Sobol z klasy 7e.

Organizowanie tego typu przedsięwzięć wpisuje się doskonale w budowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych narodów i kultur, a także w przełamywanie barier i stereotypów stale obecnych w naszych społeczeństwach.

Realizując projekt uczniowie zdobyli doświadczenie zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej, co w dzisiejszych czasach należy do podstawowych kompetencji przydatnych w życiu zawodowym, zaprezentowali swoje umiejętności informatyczne, a także mieli doskonałą okazję do integracji i wspólnego przeżywania radości.

Berlin 4

Berlin 5