WYCIECZKA DO WARSZAWY

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Spotkanie z historią, nauką i pawiami, czyli Warszawa w trzy dni!

IMG 0079 640x427

Po latach corocznego zwiedzania planetarium w Chorzowie, w tym roku klasy trzecie wybrały się na trzydniową wycieczkę do Warszawy, która okazała się być wspaniałym spotkaniem z nauką, historią i samą stolicą.

Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesny obiekt i niezwykła ekspozycja zrobiły na gimnazjalistach wielkie wrażenie, a tablice z nazwiskami ofiar powstania, znajdujące się za budynkiem muzeum dały wyobrażenie o ofiarności i poświęceniu Polaków. Żywa lekcja historii to również wizyta w Zamku Królewskim, na Starym Mieście, zwiedzanie kościołów, Pałacu Prezydenckiego i innych ważnych miejsc Traktu Królewskiego. Młodzież mogła z bliska zobaczyć tablicę na pomniku Mikołaja Kopernika znaną im z książki Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Uczniowie zwiedzili również Łazienki Królewskie oraz byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Bardziej współczesne oblicze Warszawy to wizyta na tarasie widokowym, na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, a najnowsze to sprawdzenie, jak duży i nowoczesny jest w rzeczywistości Stadion Narodowy. Lecz nie samą historią uczeń żyje! Okazało się, że chemia to niezwykle pokazowa i „wybuchowa” dziedzina nauki. Wykład na wydziale chemii, a dokładnie zabawy ciekłym azotem, suchym lodem i balonkami na długo pozostanie w pamięci każdego gimnazjalisty! A to był dopiero początek. Bo jedną z największych atrakcji było Centrum Nauki KOPERNIK. Tam uczniowie mogli sami poeksperymentować. Tam można wszystkiego dotknąć, przesunąć, spróbować, przetestować, sprawdzić. Bez utartych ścieżek zwiedzania. Wszyscy byliśmy tam odkrywcami! Wspaniała przygoda, którą polecamy wszystkim zwiedzającym stolicę. Uczniowie dodatkowo przekonali się, że biblioteka to nie szary budynek z szarymi grzbietami książek. Taras na dachu i przeszklone ściany Biblioteki Uniwersyteckiej to marzenie każdego chłonnego wiedzy człowieka. Nauka nie musi być nudna! Kolejnym miejscem w planie naszej wycieczki był Sejm na Wiejskiej. Niestety, nie było nam dane spotkać sław obecnej kadencji, ale chyba każdy doświadczył niezwykłości i podniosłości tego ważnego dla każdego Polaka miejsca. Polecamy tę wycieczkę kolejnym rocznikom, ponieważ była świetnie zorganizowana i pozwoliła w ciekawy sposób poznać stolicę – jej historyczne i współczesne oblicze.