APEL Z OKAZJI 96 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Logo szkoly

APEL Z OKAZJI 96 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

PB120160

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w apelu z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.

http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,25877

kotylion 2 1

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.

Bez tytułu

Po dwóch pierwszych rozbiorach w roku 1772 i 1793 Polacy czynili ogromne wysiłki, aby przywrócić Ojczyźnie wolność. W 1794 roku wybucha powstanie kościuszkowskie. Powstanie upada. Waleczność kosynierów nie mogła przesądzić o jego zwycięstwie. W 1795 roku państwa zaborcze Rosja, Austria, Prusy dokonują ostatniego rozbioru Polski. 1830 roku wybucha powstanie listopadowe pod dowództwem Piotra Wysockiego. Po upadku powstania wielu jego uczestników wywieziono na Sybir. Inni masowo opuszczali kraj, udając się na emigrację. Największym skupiskiem emigrantów stała się Francja, gdzie znaleźli schronienie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin. W 1863 roku Polacy jeszcze raz zerwali się do boju. Powstanie styczniowe było kolejnym wielkim zrywem w walce o niepodległość. Krwawo stłumione po półtora roku przyniosło jego uczestnikom kary w postaci konfiskaty majątków i zsyłki na Sybir. W 1914 roku, kiedy po strzałach w Sarajewie rozpoczęła się I wojna światowa, wielu Polaków stanęło znów do walki. Mocarstwa europejskie, wśród nich Rosja, Austria, i Prusy stanęły do walki. Ich klęski pilnie śledzone przez Polaków, dały znowu nadzieję na wolność. Tym razem miały się one spełnić. Wnukowie powstańców z 1863 roku wypełnili ich patriotyczny testament: wywalczyli wolną Polskę... 6 sierpnia Józef Piłsudski rusza ze swymi Legionami do boju. Dnia 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Jej kontury znowu pojawiły się na mapie Europy.

 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą rządową z kwietnia 1937 roku.

PB120131h

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto...
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

Podczas apelu odczytano także fragment listu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 

PB120151a

komorowskic

PB120126

PB120136

W 1914r zorganizowany udział w walkach na froncie i w służbie pomocniczej brali także harcerze. W 1916 powstał Związek Harcerstwa Polskiego skupiający organizacje skautowe zaboru rosyjskiego.
W 1918 polskie organizacje skautowe trzech zaborów łączą się w ogólnopolski Związek Harcerstwa Polskiego, liczący wówczas 33 tysiące harcerek i harcerzy.
Oni również walczyli o niepodległość.
Szkolne obchody Dnia Niepodległości uświetniła Wałbrzyska Drużyna Starszoharcerska „Usterka” (w składzie: pwd. Artur Marlinga, Anna Kępska, Aleksandra Strzępek, Martyna Bogatzka, Karolina Piwowarczyk, Krzysztof Brzyski, Bartosz Dzimira, Jakub Siedlecki, Nikola Dwornik i Agnieszka Drąg) wykonując utwór „Kamienie” przy akompaniamencie ks. pwd. Daniela Rydza.

       PB120141      PB120113PB120139

Apel przygotowali uczniowie klas: 4a, 4c, 6f oraz uczniowie gimnazjum Dawid Czekaj IIb, Magda Opola IId, Paulina Zielińska IIIb. Uroczystość uświetnił występ chóru pana Pawła Golczaka. Opiekę nad WDS „Usterka” sprawował pwd. Artur Marlinga. Oprawa multimedialna - Paulina Zielińska IIIb i pani Alicja Garwol. W organizację apelu zaangażowała się także pani Violetta Bercz. Przygotowanie uczniów i foto - pani Alicja Garwol.

ag

PB120117

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis