MŁODZI GŁOSUJĄ
Logo szkoly

MŁODZI GŁOSUJĄ

P1030532

19 października 2015 roku uczniowie gimnazjum wzięli udział w szkolnej symulacji wyborów parlamentarnych w ramach ogólnopolskiej akcji „Młodzi Głosują” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Aby wszystko zostało przeprowadzone świadomie, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie omówiono z uczniami zagadnienia dotyczące kompetencji parlamentu i zasad wyborów. Tak już uświadomieni uczniowie z niecierpliwością czekali na głosowanie wiedząc, że tego dnia muszą stawić się do szkoły z ważnymi legitymacjami lub innymi dokumentami potwierdzającymi ich tożsamość.


Szkolna Komisja Wyborcza (w składzie: Klaudia Radomska, Krzysztof Brzyski, Aleksandra Jarosińska, Wojciech Godlewski oraz Wojciech Stefaniak – uczniowie klasy 3a) przygotowała karty do głosowania, które opatrzone zostały pieczątką szkoły, przygotowano również listy wyborcze poszczególnych klas oraz wydzielono miejsce dla Szkolnej Komisji Wyborczej.
19 października o godzinie 7.45 Szkolna Komisja Wyborcza stawiła się w gotowości. Komisyjne zaplombowano SZKOLNĄ URNĘ WYBORCZĄ i o godzinie 8.30 przybyli pierwsi głosujący. Głosowanie w naszej placówce trwało od godziny 8.30 do godziny 13.00. Szkolna Komisja Wyborcza skrupulatnie przygotowała harmonogram głosowania poszczególnych klas, które wraz z nauczycielem mającym w danej chwili lekcje stawiały się na głosowaniu. O godzinie 13.00 zakończono głosowanie i przystąpiono do komisyjnego otwarcia urny wyborczej.
W głosowaniu wzięło udział ogółem 322 uczniów, ważnych głosów oddano 308, nieważnych: 14. Frekwencja wyborcza: 85%.
Trzy partie, które zyskały największą popularność w naszej szkole to : Platforma Obywatelska RP (86 głosów), Komitet Wyborczy KORWIN (63 głosy) oraz Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz15" (45 głosów). O godzinie 14.00 znane były już wyniki symulacji szkolnych wyborów parlamentarnych.
Młodzież już czeka na kolejne tego typu akcje!
Akcję koordynowali na terenie szkoły i czuwali nad jej prawidłowym przebiegiem nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie: Renata Staniec i Grzegorz Marszałek. ag

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis