ZBIÓRKA ZNICZY NA KRESOWE CMENTARZE
Logo szkoly

ZBIÓRKA ZNICZY NA KRESOWE CMENTARZE

P1030558

W dniach 19. 10 - 26. 10. 2015 miała miejsce w naszej szkole zbiórka zniczy w ramach akcji "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA". Jest to akcja corocznie organizowana przez Telewizję Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. W jej ramach dolnośląscy uczniowie od 6 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę, żeby zapłonęły przede wszystkim na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, ale również na ponad 80 polskich cmentarzach na Ukrainie. Jest to szczególnie ważne, gdyż wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pomoc i naszą pamięć.

 

Nasi uczniowie zebrali w tym roku około 100 zniczy. Serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do tej szlachetnej inicjatywy uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum (szczególne podziękowania dla klasy IIa gimnazjum).

Koordynatorami akcji w naszej szkole byli nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie Renata Staniec i Grzegorz Marszałek oraz katecheta ksiądz Daniel Rydz. ag

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis