ZBIÓRKA ZNICZY NA KRESOWE CMENTARZE
Logo szkoly

ZBIÓRKA ZNICZY NA KRESOWE CMENTARZE

Akcja Mogiłę Pradziada 2016

W dniach 14 X-26 X 2016 roku miała miejsce w naszej szkole zbiórka zniczy w ramach akcji  "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA". Jest to akcja corocznie organizowana przez Telewizję Wrocław i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. W jej ramach dolnośląscy uczniowie od kilku lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i zawożą je na Ukrainę i Wileńszczyznę, żeby zapłonęły przede wszystkim na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, ale również na ponad 80 polskich cmentarzach na Ukrainie.

Jest to szczególnie ważne, gdyż wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pomoc i naszą pamięć. Nasi uczniowie zebrali w tym roku około 300 zniczy. Serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do tej szlachetnej inicjatywy uczniom i wychowawcom szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Koordynatorami akcji w naszej szkole byli nauczyciele historii Renata Staniec i Grzegorz Marszałek. 

G.Marszałek ag

media:

http://walbrzych.dlawas.info/edukacja/tysiace-zniczy-z-walbrzycha-na-wschod/cid,9322,a

http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,33850

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis