TURNIEJ INTEGRACYJNY 2015
Logo szkoly

TURNIEJ INTEGRACYJNY 2015

dsc01094W umysłach mądrych, zaangażowanych, wyposażonych w twórczą energię nauczycieli rodzą się pomysły warte kultywowania. To Oni na stałe zapisali w kalendarzu szkolnym swoje autorskie imprezy integracyjne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i ich zdrowych rówieśników, a ich „Świat bez barier”, Turniej, Bal i Festyn Integracyjny oraz Dni Integracji są od dawna starannie pielęgnowaną tradycją.

Integracja prawdziwa i pożądana służy wszystkim. Nie powinna odbywać się kosztem którejś ze stron. By zaistnieć musi przełamać wiele stereotypów, zmienić nastawienie, nauczyć zrozumienia drugiego człowieka i tolerancji. Jednym z najważniejszych warunków zaistnienia i powodzenia integracji jest przełamanie lęku w relacjach z osobami niepełnosprawnymi. Dlatego też hasło „Pokonaj swoje obawy i dziel się sobą z innymi” oddaje przesłanie dzisiejszego Turnieju Integracyjnego, w którym jak co roku udział wzięły pierwsze i drugie klasy gimnazjum.

Liderami poszczególnych grup byli uczniowie z niepełnosprawnościami, którzy prezentowali swoje talenty: Kinga w swoim pokazie gimnastycznym zaprezentowała godną podziwu giętkość i grację, a Marcin, pierwszy kawalarz w szkole porwał publiczność swoim dowcipem i przekonywał, iż od ogórków z mlekiem niekoniecznie trzeba dostać rozwolnienia, a szczytem głupoty jest kupić łysemu grzebień. Daria wyznała w języku migowym, że wszystkich nas lubi, a Kuba udowodnił, że „śpiewać każdy może” i zapewniał gorąco że:

Zbudujemy dom wokół nas,
i ponad nami.
Zbudujemy dom wyżej gwiazd
nad głowami.
Zbudujemy w sercu nowy świat
już bez granic.


Oprócz prezentacji talentów klasy przygotowały również zabawy integracyjne, stroje stosowne do tego, co im „w duszy gra” oraz doping dla swoich liderów. Zmagania o tytuł Najbardziej Zintegrowanej Klasy w roku szkolnym 2014/2015 oceniało jury: nauczyciele i publiczność, którzy wyłonili zwycięzcę – KLASĘ II D z Kubą Tomczakiem na czele. Wszyscy liderzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Najbardziej cieszył się oczywiście Kuba i natychmiast zamieścił swój dyplom na facebooku.

Po raz kolejny uczestnikom turnieju udało się stworzyć wspaniałą atmosferę, porwać do wspólnej zabawy najbardziej nieśmiałych, cieszyć się byciem ze sobą i udowodnić, że „między nami żadnych barier nie ma” (UW)

Film z Turnieju Integracyjnego:

 https://www.youtube.com/watch?v=Hj-2pd-2bg8

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis