Unikids Świat płazów i gadów
Logo szkoly

Unikids Świat płazów i gadów

6 lutego dzieci poznały rodzinę płazów i szereg ciekawostek związanych z ich życiem. Zaprezentowane zostały 3 grupy płazów: bezogonowe, ogoniaste i beznogie. Uczniowie mieli okazję z biska zobaczyć płazy bezogonowe żabę rogatą żyjącą zagrzebaną w ziemi i kumaka dalekowschodniego dwukolorowego. Przedstawicielem ogoniastych były traszki marmurkowe, salamandry plamiste i najmniejsza na świecie salamandra chińska. Płazy beznogie żyjące pod ziemią – pierścienice stanowią najmniej poznaną grupę tych przedstawicieli. Poznały też drzewołazy charakteryzujące się ogromnym bogactwem kolorów, które świadczą o toksycznym działaniu wydzielin płazów służącym ich obronie przed drapieżnikami. Najbardziej niebezpieczne drzewołazy są koloru czerwonego, żółtego i niebieskiego. Kolejną ciekawostką był płaz jaskiniowy - aksolotl meksykański zupełnie ślepy, który jest drapieżnikiem i żyje w wodzie. Płaz słynący z tego, że całe życie pozostaje w formie larwalnej. Za głową charakterystyczne pierzaste skrzela zewnętrzne (po 3 pary z każdej strony) którymi aksolotl często porusza. Po bokach grzbietu widocznych jest kilkanaście wcięć żebrowych a od karku poprzez grzbiet aż po koniec ogona ciągnie się niewielki grzebień skórny. Kończyny dość krótkie o delikatnych palcach, ogon długi, bocznie spłaszczony. Z pewnością zajęcia, liczne przeźrocza i opowiadanie i płazach i gadach zainteresował uczniów i wzbogacił ich wiedzę przyrodniczą. 

DSCN7490

 DSCN7491

DSCN7493

DSCN7492

DSCN7497

DSCN7494

DSCN7498

DSCN7499

DSCN7500

najbrzydsze 05

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis