POZNAJEMY REGION I TRADYCJE
Logo szkoly

POZNAJEMY REGION I TRADYCJE

W podziemnejTrasie Turystycznej Kopalni Węgla zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda przemiła pani przewodniczka zaprezentowała nam sposoby zabezpieczania chodników, maszyny górnicze i objaśniła stosowane niegdyś metody pracy górników. Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni jest duch – skarbnik, strzegący tajemnic kopalni.Do dziś mieszka on w sztolni i straszy przybyłych turystów. Dzieci dostały zadania do zrealizowania podczas zwiedzania wg wskazówek, które odczytywał szef naszej grupy, dzieci na trasie poszukiwały ukrytych kopert z dodatkowymi zagadkami. Za każde poprawnie wykonane zadanie i zadania dodatkowe zbieraliśmy węgielki, które potem kopalniany duszek Skarbnik po przeliczeniu zamienił na nagrody, które otrzymało każde dziecko. Wycieczka po labiryntach kopalni zakończyła się przejażdżką wagonikami podziemnej kolejki, którą kiedyś jeździli górnicy. Po opuszczeniu podziemi czekało nas jeszcze strzelanie z łuku do tarczy i jazda konna. Było wspaniale i z pewnością teraz więcej wiemy o ciężkiej pracy górnika wiedząc, że nie tylko nasze miasto słynęło z wydobycia węgla kamiennego. 

 

20170420 095555

20170420 104926

20170420 120127

 

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis