NAJPIĘKNIEJSZE DWORY, ZAMKI I PAŁACE AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ 2015 ROK
Logo szkoly

NAJPIĘKNIEJSZE DWORY, ZAMKI I PAŁACE AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ 2015 ROK

Druga edycja konkursu plastyczno-historycznego
„Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki Aglomeracji Wałbrzyskiej”

W czwartek 16 kwietnia w zabytkowych wnętrzach pięknie położonego Pałacu Struga miało miejsce podsumowanie drugiej edycji konkursu „Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki Aglomeracji Wałbrzyskiej” zorganizowanego przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu i Pałac Struga we współpracy z Zamkiem Książ i Muzeum w Wałbrzychu.

Od godz. 10:00 rano, pod okiem Komisji Konkursowej w Wałbrzychu – pani Magdaleny Woch, pana Jacka Drejera i pani Joanny Błoch – 19 uczestników części historycznej ze szkół podstawowych i gimnazjów w Wałbrzychu pisało test dotyczący zabytków architektonicznych znajdujących się na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej, w wyniku którego wyłoniono zwycięzców.

Gdy komisja była zajęta sprawdzeniem testów i podsumowaniem obrad, uczniowie i opiekunowie po małym poczęstunku wybrali się na spacer historyczny po parku przypałacowym. Pan Krzysztof Wieczorek podkreślał walory architektoniczne pałacu, opowiadał ciekawostki historyczne dotyczące samego obiektu oraz świętującej w tym roku 725-lecie Strugi i jej okolic.

Najmilszym akcentem tego dnia był wernisaż najciekawszych prac konkursowych oraz wręczenie nagród w zabytkowej Sali Kominkowej Pałacu. W nastrojowym i ciepłym wnętrzu Przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha pani Maria Romańska, pani Anna Dżygała-Wojciechowska z Biura pana Senatora Wiesława Kiliana i Biura pani Poseł Katarzyny Izabeli Mrzygłockiej, pani Ilona Leskowicz z Biura pani Poseł Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz właściciele Pałacu Struga pani Agnieszka Chmura-Wieczorek i pan Krzysztof Wieczorek nagrodzili dwadzieścia dwoje laureatów obu części konkursu.

Pierwsze i drugie miejsce w części historycznej zajęło rodzeństwo uczęszczające do PSP nr 26: Szymon i Weronika Mielczarek, a nagrodę za miejsce trzecie otrzymał Dawid Kwasiborski z Gimnazjum nr 9. Komisja konkursowa przyznała również cztery wyróżnienia, które otrzymali: Aleksander Wilk PSP nr 26, Jakub Śmiałek z PSP nr 28 oraz Krzysztof Zając i Weronika Daszkiewicz z Gimnazjum nr 9. Pozostali uczestnicy tej części konkursu otrzymali bilety ufundowane przez Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, do którego każdy z nich może się wybrać z dwiema osobami towarzyszącymi.

Część plastyczna podzielona była na dwie kategorie wiekowe: szkoły podstawowe i gimnazja. Jury pod przewodnictwem pani Marzeny Prokopowicz-Sawickiej z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu stanęło przed trudnym wyborem, ponieważ na konkurs wpłynęło prawie 150 prac. Dlatego też przyznano aż cztery wyróżnienia w każdej kategorii. Nagrody za miejsca pierwsze otrzymały: Weronika Mielczarek z PSP nr 28 w Wałbrzychu i Aleksandra Sowa z Gimnazjum w Głuszycy, za miejsca drugie: Eryk Maroński z PSP nr 30 w Wałbrzychu i Paulina Michalak z Gimnazjum nr 1 w Jugowie, a za miejsca trzecie: Szymon Mielczarek z PSP nr 26, Elwira Horeglad z PSP nr 30 i Dominik Marszałek z Gimnazjum nr 4 w Wałbrzychu. Wyróżniono prace: Katarzyny Piaskowskiej z PSP 28, Aleksandry Wrzuszczak, Mateusza Nogawki i Mai Stawiarz z PSP nr 30 w Wałbrzychu oraz Mai Kołackiej i Aleksandry Kisil z Gimnazjum nr 1 w Jugowie, Patryka Narożnika z Gimnazjum nr 15 i Julii Paduch z Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu.

W obecności pana Andrzeja Mielczarka z Biura Edukacji i Wychowania UM w Wałbrzychu, Wójta Gminy Stare Bogaczowice pana Mirosława Lecha, Sołtysa Strugi pana Piotra Pruszyńskiego oraz Dyrektora Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi pani Bożeny Kruszyńskiej, dyplomy i nagrody wręczali laureatom osobiście patroni konkursu oraz w imieniu organizatorów: Dyrektor Muzeum w Wałbrzychu pan Jacek Drejer, przedstawiciel Zamku Książ w Wałbrzychu pani Magdalena Woch i pani Katarzyna Utecht z PSP nr 26 w Wałbrzychu.

Wystawa nagrodzonych i najciekawszych prac plastycznych prezentowana będzie do końca sierpnia w Pałacu Struga, a następnie będzie ją można zobaczyć w Muzeum w Wałbrzychu i zabytkowych wnętrzach Zamku Książ. Kolejna edycja konkursu już za rok. Zapraszamy do udziału wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja Aglomeracji Wałbrzyskiej!

 

Zobacz także:

http://www.daminfo.pl/kultura-3/item/9530-zabytki-aglomeracji-walbrzyskiej-wedlug-dzieci 

galeria - nagrodzeni

galeria - nagrodzone prace

 p.j

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis