FINALIŚCI KONKURSU OJCZYZNY POLSZCZYZNY W SP
Logo szkoly

FINALIŚCI KONKURSU OJCZYZNY POLSZCZYZNY W SP

ojczyzna-polszczyzna

    Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ojczyzny Polszczyzny. Jest to konkurs językowy finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W etapie szkolnym startowało 35 uczestników reprezentujących klasy piąte i szóste.

   Do etapu rejonowego w Kłodzku zakwalifikowało się aż sześciu uczestników:
Julia Jungiewicz, kl. VI a
Martyna Rychter, kl. VI b
Oliwia Budka, kl. VI d
Łukasz Kowalski, kl. VI d
Aleksandra Nachmann, kl. VI a
Szymon Chmielewski, kl. Vd

Tam ponownie trzeba było rozwiązać test oraz zaprezentować opowiadanie ustne przed jury. Konkurs odbył się 18 i 25 listopada.

   Do Małego Finału weszło czterech reprezentantów naszej szkoły. Okazali się bezkonkurencyjni:
I miejsce Martyna Rychter VI b (opiekun p. D. Bejmert),
II miejsce Oliwia Budka VI d (opiekun p. R. Zając),
wyróżnienie Aleksandra Nachmann VI a (opiekun p. R. Zając). 
Nasze uczennice okazały się najlepsze zarówno w części pisemnej, jak i ustnej.

 Za zaprezentowanie historii o przyjaźni zainspirowanej słowami Pitagorasa: "Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak się obchodź, żeby jak najprędzej stali się przyjaciółmi", Martyna Rychter otrzymała 9 punktów, a Oliwia Budka uzyskała największą ilość punktów za rozwiązanie testu "O przyjaźni", bo aż 37 na 40 możliwych do zdobycia.
Wszystkie uczennice zaprezentowały wysoki poziom. Ich postawa zdecydowała o spektakularnym sukcesie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26. Pięknie, ciepło, z ładną dykcją o przyjaźni zainspirowanej słowami: "Każdemu zostało powierzone zadanie czuwania nad samotnością drugiego", opowiadała Ola Nachmann, zwracając tym samym uwagę jurorów.
Julia Jungiewicz snuła opowieść o przyjaźni zainspirowanej słowami Adama Asnyka: "Jeśli jakaś dłoń ma swoje miejsce w drugiej dłoni, to właśnie jest przyjaźń".
Zwyciężczyni będzie reprezentowała naszą szkołę oraz rejon Kłodzka w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, który odbędzie się 11-12 XII na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie jurorami będą pracownicy uczelni na czele z profesorem Janem Miodkiem. Tam spotkają się uczestnicy konkursu z całej Polski.

Koordynatorem szkolnym konkursu jest pani Regina Zając. ag

http://edu.um.walbrzych.pl/news/236/167/Finalisci-Ogolnopolskiego-Konkursu-Ojczyzny-Polszczyzny/d,news-detail.html

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis