MARTYNA I PROFESOR JAN MIODEK
Logo szkoly

MARTYNA I PROFESOR JAN MIODEK

martyna

Co prawda od zakończenia konkursu minęło trochę czasu, ale informacje z mediów wciąż do nas spływają. O uczennicy naszej szkoły Martynie Rychter, zdobywczyni I miejsca, tak pisano na stronie organizotora konkursu:

Po raz pierwszy w historii konkursu eliminacje finałowe odbywały się w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie 11 grudnia w sali im. profesora Mikulskiego finaliści przystąpili do części pisemnej. Spośród opowiadań na szczególne wyróżnienie zasługuje praca laureatki I miejsca, Martyny Rychter ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu.

Jurorzy docenili nie tylko oryginalną koncepcję pracy, polegającą na eksperymentowaniu z konwencją baśni, ale również lekkość stylu i urodę językową opowiadania o królestwie Antykonii.

Najbardziej emocjonujący był ostatni dzień konkursu, bowiem finaliści występowali przed jury, którego przewodniczącym był profesor Jan Miodek. Zadaniem uczniów było stworzenie opowiadania kończącego się wylosowanym przysłowiem. Laureatka I miejsca, Martyna Rychter rozbawiła słuchaczy utrzymaną w konwencji antybaśni (vide "Shrek") opowieścią o wysportowanym rycerzu, który uratował księżniczkę z opresji. Uczestniczka świadomie stworzyła pastisz baśni zakończony przysłowiem: "Niewdzięczny za dobro złem płaci". ag

ojczyzna polszczyzna

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis