Podpisanie umowy partnerskiej z Ponadpodstawową Szkoła imienia „Clary Zetkin” we Freibergu
Logo szkoly

Podpisanie umowy partnerskiej z Ponadpodstawową Szkoła imienia „Clary Zetkin” we Freibergu

W sobotę, 22 listopada 2014 r., naszą szkołę odwiedziła delegacja z Freiberga w celu podpisania umowy partnerskiej. Ceremonię poprowadzili uczniowie gimnazjum, Wojciech Godlewski i Bartosz Izydorek. Zaczęli od omówienia zamierzeń projektu i warunków umowy. Po krótkich przemówieniach pani dyrektor Bożeny Kruszyńskiej, pani Anne-Kathrin-Kreis oraz pana Andreasa Schwingera, umowa została oficjalnie podpisana. Następnie, niemiecką delegację oprowadzono po budynku naszej szkoły. Na pożegnanie wspólnie obejrzeliśmy przedstawienie szkolnej grupy teatralnej „Bez Komentarza” pod tytułem „Kto mi zabrał skrzydła?”. 

Całe wydarzenie zostało ciekawie opisane w miesięczniku „Amstblatt der Stadt Freiberg”. Artykuł przetłumaczyliśmy na język polski. Dodatkowo załączamy fragment mapy. 

Życzymy miłej lektury.

 

mapka

 

Po piętnastu latach partnerskich stosunków między Wałbrzychem a Freibergiem, współpraca została teraz poszerzona o projekt partnerstwa szkolnego między Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu a Ponadpodstawową Szkołą imienia „Clary Zetkin” we Freibergu. W oficjalnym podpisaniu umowy uczestniczyli: dyrektor naszej szkoły — pani Bożena Kruszyńska, dyrektor szkoły we Freibergu — pani Anne—Kathrin—Kreis oraz pan Andreas Schwinger — odpowiedzialny za partnerstwa miejskie […].

„Realizując ten projekt chcemy, żeby to też uczniowie pochodzący z obu miast zapoznali się ze sobą.” — tłumaczy pan Andreas Schwinger. A podstawy ku temu są wspaniałe. „Byłem bardzo zaskoczony, ilu uczniów już mówi po niemiecku. Jednak jeszcze milszą niespodzianką było dla mnie to, jak wiele osób jeszcze się uczy naszego języka.”

Pomysłów na wspólne projekty, podczas trwania współpracy obu szkół, jest wiele — ze strony zarówno polskiej, jak i niemieckiej. Jednak zanim dojdą one do skutku, zespół nauczycieli ze Szkoły „Clary Zetkin” spodziewa się przyjazdu do Freiberga grupy nauczycieli z Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.

 

zrzut ekranu 2015-02-12 o 15.43.57

ciekawe przedstawienie zorganizowane specjalnie na popisanie umowy. zdjęcie: uw

 

„Od piętnastu lat, oba miasta partnerskie są aktywne na wielu płaszczyznach. Razem pracują nad projektami publicznymi, społecznymi, kulturalnymi i sportowymi. Każdego roku lista wspólnych przedsięwzięć jest poszerzana. Także my, uczniowie, chcemy przyczynić się do rozwoju stosunków partnerskich między naszymi miastami. […] i mamy nadzieję, że nasze partnerstwo jest kolejnym krokiem naprzód ku wspólnej Europie.” — wspólnie zaznaczają uczniowie Wojtek Godlewski i Bartek Izydorek, którzy prowadzili tę uroczystość. 

Freiberg ma osiem miast partnerskich. Partnerstwo z Wałbrzychem zostało zawiązane w tym samym czasie, co z miastem Pribram w Czechach — w czerwcu 1999 roku.

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis