Jeszcze nas tam nie ma, a już o nas piszą …
Logo szkoly

Jeszcze nas tam nie ma, a już o nas piszą …

100px-stadtwappen freiberg sachsen

Dziś do szkoły dotarł krótki artykuł, który ukazał się w niemieckiej gazecie Freie Presse w mieście partnerskim Wałbrzycha – Freibergu. Informacja dotyczy planowanej w tym tygodniu wizyty uczniów naszego gimnazjum w zaprzyjaźnionej szkole im Clary Zetkin we Freibergu.

 

freiberg obermarkt rathaus

W jesieni ubiegłego roku ZSzOI podpisał z Mittelschule Clara Zetkin umowę o współpracy szkół. W marcu otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w spotkaniu z uczniami i nauczycielami tejże szkoły.
Uczestnicy już siedzą na walizkach i nie mogą doczekać się wyjazdu. Jednak pobyt we Freibergu to nie tylko wycieczka. Podczas spotkania omówione zostaną przyszłe wspólne projekty obu szkół.

Poniżej wspomniany artykuł z prasy lokalnej miasta Freiberga:

 

Szkoła Clary Zetkin oczekuje gości z Polski

Freiberg – Szkoła Clary Zetkin we Freibergu zamierza rozszerzyć współpracę z gimnazjum z Wałbrzycha (Polska). Jak donosi Urząd Miejski we Freibergu, od czwartku 12 uczniów i 3 nauczycieli gościć będzie we Freibergu. Wspólnie zostaną zaplanowane projekty na kolejne lata. Do soboty wieczorem w programie wizyty znajdą się np. zwiedzanie miasta i pobyt w Ratuszu.

Polskie miasto Wałbrzych jest miastem partnerskim Freiberga od roku 1999. Obok regularnego udziału Wałbrzyszan w święcie górniczym Bergstadtfest, turniejach pływackich, piłkarskich, konkursach tańca odbywają się również coroczne wspólne wędrówki mieszkańców obu miast.

Zetkinschule erwartet Gäste aus Polen

FREIBERG — Die Zetkinschule in Freiberg will ihre Partnerschaft mit einem Gymnasium aus Walbrzych (Polen) ausbauen. Wie die Freiberger Stadtverwaltung mitteilte, sind ab diesem Donnerstag zwölf Schüler und drei Lehrer in Freiberg zu Gast. Gemeinsam sollen nun Projekte für die kommenden Jahre geplant werden. Bis Samstagabend stehen aber auch beispielsweise ein Stadtrundgang und ein Empfang im Rathaus auf dem Programm.

Das polnische Walbrzych ist seit 1999 Partnerstadt von Freiberg. Neben regelmäßigen Teilnahmen am Bergstadtfest, dem Schwimm-, Fußball- sowie Tanzturnier der Partnerstädte gibt es auch das jährliche Wanderwochenende. (fp)

 

 

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis