Gimnazjaliści z ZSzOI wracają z wycieczki do Freiberga
Logo szkoly

Gimnazjaliści z ZSzOI wracają z wycieczki do Freiberga

"To była najlepsza wycieczka w moim życiu. Ależ się uśmiałem! I mnóstwo się nauczyłem" - mówi Bartek Izydorek wracając wraz z pozostałymi jedenastoma uczestnikami wyjazdu do Niemiec na zaproszenie szkoły im. Clary Zetkin i Urzędu Miejskiego we Freibergu. "Zrobiłem też mnóóóóstwo zakupów" - dopowiada z przekąsem ktoś z tyłu autobusu.

Gorące wrażenia gimnazjalistów z pobytu w niemieckim mieście partnerskim Wałbrzycha długo jeszcze nie ostygną. Ich nowi koledzy ze szkoły we Freibergu przygotowali bowiem nie tylko atrakcyjny program spotkania, okazali się również znakomitymi kompanami w nauce, zabawie i w beztroskich rozmowach.

 

Po przyjeżdzie do centrum młodzieżowego "PI - Haus" uczniowie z Wałbrzycha zostali powitani przez delegację szkolną z Panią Dyrektor Anne Katrin Kreis, nauczycielami i przedstawicielami samorządu szkolnego na czele. Krótkie wieczorne spotkanie przebiegało w serdecznej i sympatycznej atmosferze i było zapowiedzią równie miłych i wesołych kolejnych dni. Po pierwsze nie sprawdziły się najgorsze przeczucia związane z pierwszym punktem programu. Lekcje języka angielskiego, niemieckiego, geografii, muzyki i etyki, na które młodzież z Freiberga zaprosiła swoich gości okazały się bowiem "całkiem do zniesienia" i, jak twierdzi jeden z polskich uczestników, bardzo szybko "zleciały". Po drugie reszta programu to już same atrakcje: zwiedzanie super nowoczesniej szkoły i przepięknej freiberskiej Starówki, spotkanie z Burmistrzem, bowling, basen, wycieczka do pobliskiego Oederanu połączona ze zwiedzaniem muzeum miejskiego i bajkowego parku miniatur oraz wieczór pożegnalny w "PI - Haus" pozostawią po sobie niezapomiane wrażenia. Zarówno uczniów, jak i nauczycieli najbardziej jednak cieszy fakt, że integracja obu stron dokonała się niemalże w pierwszych chwilach po zapoznaniu, natomiast bariera językowa, której wielu się obawiało, została złamana natychmiast, gdy okazało się, że polscy i niemieccy uczniowie świetnie dają sobie radę z komunikacją w 3 najpopularniejszych językach: niemieckim, angielskim oraz w języku "rąk i nóg". 

Opiekunowie wycieczki, nauczyciele ZSzOI Beata Woźniak, Iwona Jedrasik i Urszula Witkowska, którzy nie po raz pierwszy wyruszyli na zagraniczne wojaże ze swoimi uczniami, doświadczyli niezwykle budującego uczucia dumy ze swoich podopiecznych. "Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ich wysokiej kultury, otwartości, komunikatywności i zachowania godnego Polaków" - mówią. "Nikola Nadwidna, Bartek Izydorek, Klaudia Radomska, Wojtek Godlewski, Monika Woźniak, Krzysztof Brzyski, Zuzia Puziak, Tomek Sozański, Ola Brzyska i Ala Lichorobiec to uczniowie, za których nigdy nie trzeba się wstydzić i na których zawsze można liczyć".

Dlatego też już w najblizszych dniach zasiądą oni wraz z nauczycielami do "stołu obrad" i wymienią się pomysłami na zorganizowanie pobytu nowo poznanych niemieckich kolegów w Wałbrzychu zaraz po nadchodzących wakacjach. Już dziś wiadomo, że uczniowie obu szkół wezmą udział w przygotowanych przez grupę polską grach miejskich i opracują projekty interaktywnego zwiedzania Wałbrzycha i Freiberga w technologii Augmented Reality. W ten sposób nie tylko przyczynią się do promocji walorów turystycznych swoich miast. Nauczyciele mają nadzieję, że projekt pod nazwą "Wałbrzych AR"/"Freiberg AR" będzie dla nich ważną lekcją wychowania obywatelskiego. Obie szkoły zaplanowały także wystawy fotograficzne przedstawiające atrakcje turystyczne miast partnerskich. Fotografie wykonane przez uczniów zostaną zaprezentowane w obu szkołach i urzędach.

 

Pobyt uczniów we Freibergu został zorganizowany przez Mittelschule Clara Zetkin i Urząd Miejski we Freibergu, a koszty podróży sfinansował Urząd Miejski w Wałbrzychu.

 

Partnerstwo między Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu, a Mittelschule Clara Zetkin we Freibergu istnieje od 22 listopada 2014. Tego dnia dyrektorzy obu szkół i przedstawiciele urzędów miejskich Wałbrzycha i Freiberga podpisali umowę o współpracy szkół. Zgodnie z jej postanownieniami obie szkoły i miasta zobowiązały się do organizaowania regularnych przedsięwzięć kulturalnych, turystycznych, ekologicznych i sportowych oraz wymiany uczniów i udziału w projektach przygotowanych przez szkołę partnerską.

 

 

 

fg5

 

fg3

 

 

 

 

 

fg6

 

fg7

 

fg8

 

fg9

 

fg10

 

fg11

 

fg12

 

fg13

 

fg14

 

fg15

 

fg16

 

 

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis