ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 2 KWIETNIA
Logo szkoly

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 2 KWIETNIA

W naszej szkole obchodzony był 5 kwietnia pod hasłem „Wszyscy jesteśmy równi- chcemy być sobą”

 Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Dzięki zajęciom na lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli próbowaliśmy poznać ten tajemniczy świat naszych kolegów i koleżanek. Ciekawe filmy, ulotki, plakaty, fragmenty książek „ Duże sprawy w małych głowach” Agnieszki Kossowskiej, poznajemy odczucia Frania i jego koleżanki z przedszkola.  „Dlaczego podskakuję”  książka Naoki Higashida – autystycznego chłopca z Japonii ,  opisuje dlaczego tak trudno mu mówić i co czuje każdego dnia. Naoki przedstawia,  jak działają jego zmysły, jak czuje-  pisząc tak wyobraź sobie, że : „Twój umysł zamienił się w pokój, w którym dwadzieścia odbiorników radiowych, każdy nastawiony na inną stację, ryczy głosami i muzyką. Radia nie mają wyłączników ani nie da się ściszyć dźwięku, w pokoju, w którym jesteś, nie ma drzwi ani okien, a ulgi możesz zaznać tylko wtedy, kiedy zaśniesz z wyczerpania. Dlaczego podskakuję? Kiedy skaczę, czuję się lżejszy i myślę, że coś ciągnie mnie w górę, bo pragnę zmienić się w ptaka i pofrunąć gdzieś daleko. Ale ponieważ jesteśmy ograniczeni przez samych siebie i ludzi wokół nas, możemy najwyżej ćwierkać, machać skrzydłami i skakać w klatce. Gdybym tylko mógł machnąć skrzydłami i odfrunąć w siną dal, za wzgórza i jeszcze dalej!” -poruszające słowa prawda?  Tego dnia poznaliśmy wiele odpowiedzi na nasze pytania. Na znak solidarności wszyscy byliśmy ubrani na niebiesko. Nauczycielom dziękujemy za ciekawe lekcje, i choć wydaje się nam, że jesteśmy sami, zawsze mamy przy sobie przyjaciół. 

DSCN7683

DSCN7685 

DSCN7684

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis