BAJKOWA JESIEŃ W RUDAWACH JANOWICKICH

BAJKOWA JESIEŃ W RUDAWACH JANOWICKICH

Pierwsza wyprawa w góry pierwszaków z 1d, podróż pociągiem i dobre humory zabraliśmy ze sobą. Pogoda była cudowna więc wędrówka i wspinaczka do zamku Bolczów z poznawaniem natury i słuchaniem śpiewu ptaków była lekka i przyjemna. Ruiny zamku wśród skał zbliżały się z każdy krokiem. Z punktu widokowego umieszczonego na wieży zamku mogliśmy podziwiać nie tylko malowniczą dolinę rzeki Bóbr wraz z Górami Kaczawskimi i charakterystycznymi szczytami gór Sokolich. Jak każdy zamek, tak i zamek Bolczów ma swoją legendę. Jego powstanie wiąże się z mityczną postacią pasterza Jano. Wiódł on spokojne życie pasterza pod Miedzianą Górą (Miedzianka) dopóki jednak w okolicach nie pojawili się niemieccy gwarkowie.  Z niemieckimi osadnikami jednak Jano w żaden sposób nie mógł dojść do porozumienia. Jedna z awantur doprowadziła go nawet za kraty, z niewoli Jano uwolnił się sam, wyłamując własnoręcznie kraty. Minął jakiś czas, a w Jeleniej Górze odbył się turniej, który zorganizował książę Świdnicki – Bolko. Z całego Dolnego Śląska ściągały zastępy łuczników i kuszników zwabieni wysokimi nagrodami. Punktem kulminacyjnym turnieju były zawody kurkowe, żaden jednak z uczestników nie mógł sobie poradzić z zadaniem. W tym momencie pojawił się nieznajomy brodacz, który poprosił o wzięcie udziału w zawodach. Pozwolono mu na to.  Brodacz nie tylko trafił w mechanicznego kurka, ale trafił również w gołębia na dachu. Olśniony książę zainteresował się niebywałym łucznikiem. Okazało się, że zwą go Janem i pochodzi z tych ziem. Książę odgadłszy, że jest to ów tajemniczy „srebrny kusznik”, postanowił mianować go rycerzem i zezwolić mu na to, by wybudował swój kasztel i czuwał nad porządkiem tych ziem. Niewiele potem Jano wybudował zamek Bolczów, bo tak sam siebie przezwał, a wioskę u stóp zamku nazwał Janowicami. Tyle legenda. Historycy domniemają, że zamek powstać mógł już w XII wieku, ale pierwsze wzmianki notuje się na XIV wiek, zamek miał stanowić gród broniący zarówno szlaków handlowych, jak i pobliskich kopalń. Prawdopodobnym właścicielem miał być Clericus Bolcze – burgrabia zamku Sokolec i właściciel kopalni miedzi. Dzisiaj zamek stanowi ruinę, ale ruinę, którą warto odwiedzić, gdyż zachował się tu klimat średniowiecznego zamczyska, a z góry rozpościera się wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską. Odpoczynek, śniadanko i zwiedzanie zamku szybko minął, czas było ruszyć w drogę powrotną.  I tym oto sposobem zatoczyliśmy pętelkę i wróciliśmy na dworzec kolejowy by dojechać do domu. Było wspaniale spędzić czas poza szkołą.

Fotoram.io01

Fotoram.io02